سئو سایت

SEO سایت یا بهینه سازی سازی چیست ؟

مقدمه

سئو SEO مخفف کلمه “Search Engine Optimization” میباشد. این مفهوم، در واقع به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجوگری مانند گوگل است. بر طبق آمار ها ۷۵ درصد افراد در هنگام سرچ کردن، مطالعه و جست‌وجوی خود را با مراجعه به سایت اول تا سوم صفحه سرپ گوگل و یا حداکثر بر روی لینک های همان صفحه اول سرپ گوگل کلیک انجام می‌دهند. اگر شما محتوایی با کیفیت خوب ارائه کنید، اما هنگام سرچ ‌کردن کاربران، نامی از سایت شما در میان نباشد، خدمات‌ رسانی و فروش و… شما در سایت با مشکل مواجه می‌شود. این موضوع نشان میدهد که سئو سایت برای رسیدن به اهدافی که برای سایتتان در نظر دارید، بسیار اهمیت دارد.

سئو سایت
سئو سایت

 

موتور جست‌وجو چیست و چگونه کار می‌کند؟

در ابتدا به این سوال پاسخ می‌دهیم که موتور جستجو چیست؟ موتور جست و جو برنامه ای، کامپیوتری است که برای پیدا کردن اطلاعات مشخص استفاده می‌شود. در هر نوع سرچ کردن، از گشتن در میان فایل های موجود در تلفن همراه تا سرچ کردن در اینترنت نیازمند موتور جست‌وجو میباشیم. در واقع، وظیفه موتورهای جستجو و جو، پیدا کردن اطلاعات مفید و مرتبط در اینترنت است.
حال با توجه به این که متوجه کارایی موتور جست‌وجو شدیم، به نحوه عملکرد آن می‌پردازیم.
به دلیل ازدیاد مطالب و اطلاعات موجود، موتور جست‌و‌جو باید این اطلاعات را به طور منطقی دسته بندی و عرضه کند. مراحل کار دسته بندی و ارائه اطلاعات به طور کلی شامل سه گام بسیار مهم است:

Crawl
Crawl

کرال کردن ( crawling )

ربات های موتور جستجو به Crawler معروف هستند. کار این ربات ها، بررسی و آنالیز کردن محتوا و سایت های جدید و یا اخیرا بروزرسانی شده است. در واقع این ربات ها موضوعات هر کدام از صفحات و سایت ها را بررسی میکنند.

ایندکس کردن (Indexing)

مرحله بعد از کرال کردن ایندکسینگ است. در این مرحله، اطلاعات طبقه بندی می‌شوند.

رتبه‌بندی کردن (Ranking)

هنگامی که افراد راجع به موضوعی، سرچ میکنند. موتور جستجو سراغ دیتابیس خود می‌رود تا محتوای مورد نظر را استخراج و ارائه کند. ترتیب ارائه صفحات مختلف به هیچ عنوان تصادفی نیست، بلکه تمامی سایت ها با توجه به فاکتورهای موجود رتبه بندی میشوند و کیفیت این صفحات در ترتیب ارائه آن ها نقش مهمی دارد.

اهمیت سئو در موتور جست و جو

موتور های جستجو و جو اطلاعات را طبق محبوبیت و اعتبار بیشتر، طبقه بندی و نشان می‌دهند. مهم ترین هدف سئو سایت این است که بازدید صفحه شما را چندین برابر افزایش ‌دهد. مراحل داشتن صفحه پر بازدید با استفاده از سئو سایت به ترتیب زیر است.
داشتن سایت
پیدا کردن کلیدواژه‌ مناسب
مهارت بهینه سازی و یا شرکت سئو
بهینه سازی سایت مزایای زیادی را در پس دارد. به برخی از آنان اشاره می‌کنیم.
افزایش درآمد از سایت
جذب مشتری برای خدمات
برند سازی
جلب رضایت و محبوبیت بین مردم

سئو سایت
سئو سایت

مراحل سئو سایت

برای سئوی سایت باید اقدامات زیادی چه به صورت همزمان و چه به صورت تک به تک انجام شود. اما به طور کلی میتوان این اقدامات را به دسته تقسیم نمود:
بهینه‌سازی کدهای سایت: ساختار HTML هر سایت به وسیله موتورهای جستجو بررسی می شوند؛ به همین دلیل، استاندارد بودن کد های سمت کلاینت (HTML,CSS,JavaScript) از دیگر فاکتورهای تاثیرگذار بر سئو سایت است. برای مثال، اگر کدهای HTML شما به درستی نوشته نشده باشند؛ موتور جست و جو هنگام ایندکس کردن محتوای وب شما دچار مشکل میشود. پس باید حتما برای بهینه سازی این کدها از یکسری دستورالعمل مشخص پیروی کنید.
بهینه‌سازی محتوای سایت: داشتن یک محتوای قوی از مهم ترین فاکتورهای دستیابی به رتبه های بالا در گوگل است. منظور از محتوا فقط متن نیست بلکه محتوا شامل متن، تصویر، فایل های صوتی و تصویری میشود. برای ساخت یک محتوای استاندارد، هماهنگی محتوا با کلمات کلیدی آن اهمیت زیادی دارد. با بکارگیری ابزارهایی مانند پیشنهادات گوگل، کلمات کلیدی که درباره موضوع محتوایتان جستجو می شود را مشخص کنید و از آن ها بهره گیرید. هر چه زمان حضور کاربران در سایت شما بیشتر باشد، بهینه سازی سایت شما هم آسان تر صورت میپذیرد. بنابراین استفاده کردن از عکس ها و ویدئو های مرتبط با موضوع محتوایتان تاثیر مفیدی در جذب و حضور کاربران در سایت شما دارد. با استفاده از تصاویر، سایت شما میتواند در قسمت تصاویر گوگل، رتبه کسب کند و ترافیک زیادی را به خود جذب کند. نکاتی را در خصوص تصاویری که به کار میگیرید باید رعایت کنید شامل متناسب بودن ابعاد تصویر، کیفیت نسبتا بالای تصویر، داشتن نام تصویر و قراردادن متن جایگزین عکس، میشوند.

انواع سئو

یکی از مهم ترین دسته بندی های سئو سایت تقسیم آن به سئو درون صفحه و سئو بیرون صفحه است. برای موفقیت و پیشرفت سایتتان فقط به کارگیری روش های ابتدایی سئو کافی نیست و شما باید حتما از این دو استراتژی مهم استفاده کنید. اکنون به توضیح هر کدام از این دو میپردازیم.

سئو
سئو

سئو داخلی On Page SEO:

سئو داخلی در واقع ‌فرآیندهایی هستند که شما در سایت خود انجام میدهید تا به وسیله موتور جست و جو رتبه بالاتری را در گوگل کسب کنید. سئو داخلی نیازمند رعایت استانداردهای لازم در خصوص کدنویسی، محتوا گذاری، تصویر سازی، انتخاب قالب های وردپرسی میباشد.
از دیگر ویژگی‌های سئو داخلی این است که در واقع سئو داخلی با برقراری ارتباط میان صفحات سایت شما، به گوگل ارتباط صفحه اصلی و باقی صفحات سایتتان را میدهد. و شما با قرار دادن لینک صفحه اصلی در باقی صفحات سایت خود، اهمیت صفحه اصلی و رنکینگ آن را بالا میبرید.

سئو خارجی  Off Page SEO:

یکی دیگر از روش هایی که باعث رنکینگ بالای شما در گوگل و موتورهای جست و جو میشود، سئو خارجی است. سئو خارجی  در واقع شامل تمام فعالیت هایی میشود که در خارج از سایت انجام میپذیرند. این فعالیت ها اغلب شامل فعالیت در شبکه های اجتماعی، بک لینک های استاندارد، ثبت سایت در دایرکتوری های مختلف میشوند.

جمع بندی

هرکس از ایجاد و ساخت سایت خود هدف مهمی دارد؛ مثل جلب طرفدار و بازدید کننده و یا فروش محصولات و مشاوره دادن و اهداف دیگر. تحقق تمامی این اهداف برای افراد صاحب سایت بسیار مهم هستند. سئو سایت، موضوعی بسیار کاربردی برای این افراد است تا به واسطه آن بتوانند از سایت خود بیشترین میزان سود و درآمد را داشته باشند. برای بهینه سازی سایت افراد باید به افراد متخصص در زمینه سئو سایت مراجعه کنند تا به نتیجه دلخواه خود برسند.

مقالات